KURU NANE(AYVACIK-KAZDAĞLARI)

Kuru nane sindirime yardımcı olur. Sindirim sistemini rahatlatır ve yatıştırırmaya faydası bulunmaktadır. Mide bulantısı rahatsızlığı ve mide ağrılarını giderir. Kuru nane ve limon ile yapılan çay, hazımsızlık, gaz ve mide ekşimesi gibi sorunlarınıza iyi gelir.

KURU KEKİK(AYVACIK-KAZDAĞLARI

Kekiğin antiseptik ve antibiyotik özellikleri, öksürük ve bronşit gibi solunum ve soğuk algınlığı ve boğaz ağrısı gibi solunum yolları için etkili bir ilaçtır. Kekiğin bronşit tedavisinde çok etkili olduğu kanıtlanmıştır. Kekik, K vitamini ve mükemmel bir demir, kalsiyum ve manganez kaynağıdır.

ADAÇAYI-IHLAMUR

ADAÇAYI

Zararlı toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar ve hasta olmayı engeller.

Strese iyi gelir, sinir sistemini rahatlatır. …

Depresyona iyi gelir.

Baş ağrılarını hafifletir.

Bronşit ve astım tedavisine yardımcı olur.

Alzheimer’a yardımcı olur ve aynı zamanda hafızayı güçlendirir.


IHLAMUR

Hastalıklara Karşı Koruma Sağlar.

Göz Yorgunluğunu ve Göz Altı Morluklarını Giderir.

Saç Bakımı İçin Kullanılabilir.

Cilt Bakımı İçin Kullanılabilir.

Sinir Sistemine İyi Gelir.

Vücuttaki Fazla Ödem ve Şişkinlikleri Azaltır.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir.

YAYLA ÇİÇEK BALI

Kazdağları bölgesinin endemik çiçeklerinden elde edilen ballar Çanakkale Arı Yetiştiricileri Birliği tarafından Ege Üniversitesi Argefar Laboratuvarında tahlilleri yaptırılarak  Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliğine uygunluğu test edilmektedir. Uygun görülen balların Çanakkale Arı Yetiştiricileri Birliği tesislerinde dolumu yapılıp paketlenerek Arıburnu markasıyla tüketiciye sunulmaktar.

YAYLA ÇAM BALI

Kazdağları bölgesinin endemik çiçeklerinden elde edilen ballar Çanakkale Arı Yetiştiricileri Birliği tarafından Ege Üniversitesi Argefar Laboratuvarında tahlilleri yaptırılarak  Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliğine uygunluğu test edilmektedir. Uygun görülen balların Çanakkale Arı Yetiştiricileri Birliği tesislerinde dolumu yapılıp paketlenerek Arıburnu markasıyla tüketiciye sunulmaktar.

YAYLA KESTANE BALI

Artvin’in yaylalarında arıların bin bir çeşit çiçekten ürettiği çiçek balı ile kestane ağaçlarının çiçeklerinden ürettikleri kestane balı, kış aylarında ortaya çıkan soğuk algınlığı, burun tıkanıklığı, halsizlik, öksürük gibi birçok hastalığa derman oluyor.

ELMA SİRKESİ

Elma sirkesi antiseptik özelliği ile hem mutfakta hem de kişisel bakımda kullanılır. …

Cildi yatıştırma özelliği bulunur.

Mide rahatsızlıklarına iyi gelir.

Diş temizliğinde kullanılabilir, su ile karıştırılarak gargara yapıldığında ağız kokusunu ortadan kaldırır.

Bağırsak hareketlerini düzenler.

ALIÇ SİRKESİ

Ciltte oluşan kaşıntılara da faydası çoktur.

Grip, nezle, soğuk algınlığına karşı koruyucu etkisi vardır.

Göğüs ağrılarını azaltmaya yardım eder.

Şeker hastalığının tedavisinde kullanılır.

Kötü kolesterolü düşürür, iyi kolesterolü artırır.

Hipertansiyonu düşürmeye yardımcı olur.

GÜNEŞTE KURUTULMUŞ DOMATES-BİBER SALÇASI(KÖY USÜLÜ)

DOMATES SALÇASI

Salça özellikle A, C, E vitamini, potasyum ve folik asit yönünden zengindir. İçerdiği A vitamini ile göz sağlığı için önemlidir. Katarakt oluşumunu geciktiren bu vitamin düşük ışıkta görmeye, beyaz kan hücresi üretimine yardımcı olmakta, yeni hücrelerin üretiminde önemli rolü olmaktadır.


BİBER SALÇASI

Kırmızı biberde bulunan E ve C vitamini, kötü kolestrolü düşürür. Acı pul biber portakaldan 3 kat daha fazla C vitamini içeriyor. Kırmızı biberde bulunan “fenolin” adlı antioksidan madde felç riskini azaltır ve kalbe iyi gelir. Kırmızı biberin renk maddesi “likopen” ise bağırsak, rahim ve prostat kanserinden korur.

DOĞAL EV YAPIMI KAYISI REÇELİ(YOĞUN KIVAM EV YAPIMI)

Reçellerin faydaları Aslında reçelin değil içindeki bitki ve meyvelerin faydaları vardır reçel şekerli oluşu ile kana kolay karışarak enerji verir. *Mide ağrısını giderir. * Grip ve öksürüğü keser.

DOĞAL EV YAPIMI VİŞNE REÇELİ

Vişne reçeli çok iyi bir antioksidandır. Vişne Reçeli göz yapısını, görme sistemine de faydalıdır. Kolesterolü düzenleyici etki olan vişne reçeli damar sertleşmesine karşı da yararlıdır. Çağımızın en önemli hastalığı olan depresyona ve strese karşı da faydalıdır.

DOĞAL EV YAPIMI ÇİLEK REÇELİ

Reçellerin faydaları Aslında reçelin değil içindeki bitki ve meyvelerin faydaları vardır reçel şekerli oluşu ile kana kolay karışarak enerji verir. *Mide ağrısını giderir. * Grip ve öksürüğü keser.

ÖZEL KEÇİBOYNUZU PEKMEZİ

Keçiboynuzu pekmezi, bağışıklık sistemini güçlendirir. Bu özelliği sayesinde soğuk algınlığına karşı vücudu korur. – Karaciğer, akciğer ve bağırsakları temizler. Vücuttan serbest radikallerin atılmasına yardımcı olur.

ÖZEL DUT PEKMEZİ

Dut pekmezinin en önemli özelliği, kan yapıcı olmasıdır. – Ülser rahatsızlığının tedavisinde kullanılabilir. – Bronşit ve astım rahatsızlığı olan hastalarda rahatlama sağlar. Nefes alışverişlerinde güçlü etkisi bulunur.

ÖZEL ÜZÜM PEKMEZİ(YOĞUN KIVAM EV YAPIMI)

Üzüm pekmezi; öncelikli olarak faydalı bir enerji ve karbonhidat kaynağıdır. Metobolizma için gerekli günlük kalsiyum, potasyum, magnezyum ve demir gereksinimlerinin büyük bir kısmını karşılar.

KUŞBURNU MARMELATI

Kolesterolü düşürür.

Yüksek tansiyonu düşürür.

Kuşburnu yağının kullanılması durumunda hamileliklerde veya başka durumlarda vücut çatlaklarına iyi geldiği belirlenmiştir.

Bağışıklık sistemini güçlendirir.

İshalin geçmesinde yardımcı olur.

Ateşin düşmesine fayda sağlar.